Zuidbroek – Het 4/5 mei Comité Zuidbroek houdt dit jaar 5 mei, samen met Noord Nederlands Trein en Tram Museum en de historische kring, een Vrij(heids)markt gecombineerd met een Vrijheidsmaaltijd.
De vrijheidssoep is een nationaal gerecht dat hoort bij bevrijdingsdag, dit jaar is het een minestronesoep volgens een recept van Jet van Nieuwkerk. In het hele land wordt deze soep geserveerd en dit jaar dus ook in Zuidbroek. Dit samen eten is tussen 12 en 13 uur. Het evenement vindt plaats op de Julianaweg en in het Noord-Nederlands Trein & Tram Museum in Zuidbroek, en heeft als doel om 80 jaar vrijheid te vieren. De soep wordt landelijk bereidt en er wordt breekbrood bij uitgedeeld.
,,Wij hebben als comité hoog in het vaandel staan dat we de herdenking levend willen houden want als je dat doet heb je ook vrijheid hoog in het vaandel”, zegt voorzitter Henk Habing. In een gedeelte van het museumstation is tevens een foto-expositie ingericht over een fietstocht van vorig jaar toen enkele leden van ZNC van Auschwitz naar Zuidbroek zijn gefietst. Deze route voerde langs het spoor dat werd gebruikt voor het Jodentransport uit onder andere Zuidbroek. Van deze tocht staan foto’s op het station die een aantal dagen te zien zijn. ,,Tot vijf mei. Dan steek je vanaf het station de straat over en dan kan men soep eten. Er is voor ruim vijfhonderd mensen soep aangevraagd.”
Markt
Bedrijven, particulieren en verenigingen zijn welkom om deel te nemen aan de vrijheidsmarkt. Er is ruimte voor zo’n honderd aanbieders. Deelname is gratis en deelnemers krijgen 5 meter ruimte om naar eigen wens in te richten met bijvoorbeeld een kleedje, tafeltje of je stand. Ook het maken van muziek is toegestaan. De markt is van 10 tot 16 bij de Julianaweg in Zuidbroek. Aanmelden voor deelname aan de markt kan tot 20 april via het e-mailadres: wilmagroen63@gmail.com.
“Het is voor ons belangrijk om juist nu, in dit bijzondere jaar waarin we 80 jaar in vrijheid leven, stil te staan bij de waarde van vrijheid,” zegt een woordvoerder van het comité. “Met deze Vrij(heids)markt willen we samen met het dorp de vrijheid vieren en ons verleden herdenken.”